Dla kogo jest terapia Bowena?
Technikę Bowena można z powodzeniem stosować u wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, od noworodków po ludzi wiekowych, od cierpiących na drobne dolegliwości po ogólnoustrojowe choroby przewlekłe. Zarówno choroby w stanie ostrym, jak przewlekłym, neurologiczne, czy psychosomatyczne wykazują poprawę na skutek zabiegów Bowena.
Zabiegi te są stosowane jako pierwsza pomoc. Przynoszą natychmiastową ulgę w kontuzjach (w tym sportowych), kobietom ciężarnym, w atakach astmy, pacjentom w stanie szoku.
Osobom niepełnosprawnym poprawiają sprawność i jakość życia. W chorobach nieuleczalnych opóźniają ich postęp, zmniejszają objawy bólowe, przedłużają sprawność pacjenta.
Nie ma przeciwwskazań do stosowania Terapii Bowena. Nie daje ona też skutków ubocznych.
Jak działa terapia Bowena?
Technika Bowena - the Original Bowen Technique (w skrócie Bowtech) - jest metodą terapeutyczną holistyczną, czyli działającą ogólnoustrojowo.
Cechują ją: delikatność, prostota, nie inwazyjność, bezpieczeństwo, minimalizm i niezwykła skuteczność.
Technika Bowena to forma neuromięśniowego przeprogramowania, wykorzystującego pamięć komórkową. Działa nie tylko poprzez układ nerwowy zarówno na poziomie strukturalnym jak i funkcjonalnym, przez system mięśniowy i powięziowy, ale także przez układ limfatyczny i krążenia. Jest to technika znana ze swej efektywności w dolegliwościach wewnętrznych, w procesie rehabilitacji, jak i w profilaktyce zdrowotnej.
Technikę Bowena najprościej można określić jako system informacji wysyłanych do organizmu pacjenta ze ściśle określonych punktów ciała, przenoszonych w postaci wibracji poprzez układ nerwowy do mózgu. Ten z kolei odbiera je jako bodźce do zapoczątkowania ogólnoustrojowych procesów naprawczych, przywracających organizm do równowagi, czyli najlepszego, pierwotnego, wzorcowego stanu zdrowia.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg Techniką Bowena polega na wykonywaniu przez terapeutę specyficznych 'Ruchów Bowena'. Są to łagodne ruchy kciukami i palcami dłoni na mięśniach, ścięgnach, więzadłach tkance łącznej pacjenta, wprawiające te struktury w delikatną wibrację. Wibracja ta rozchodzi się po całym organizmie, m. in. przenoszona jest przez układ nerwowy do mózgu. Kombinacje takich wibracji stanowią sygnały, mobilizujące organizm do uruchomienia procesów samoleczenia. Pomiędzy każdą sekwencją ruchów następuje konieczna kilkuminutowa przerwa, w czasie której pacjent leży i odpoczywa w samotności, podczas gdy jego ciało wykorzystuje potrzebny dla siebie czas do przesłania i przetworzenia sygnałów oraz zainicjowania procesów naprawczych.
Czas trwania zabiegu wynosi ok. 15 - 45 minut, czyli na sesję należy przeznaczyć około godzinę.
Sesje terapeutyczne wykonuje się co 5 do 10 dni - najlepiej raz w tygodniu. Wyjątek stanowi tu nowy lub odnowiony uraz, nagłe zachorowanie, gdzie należy skontaktować się ze swoim terapeutą jak najszybciej.
Optymalną pozycją jest pozycja w leżeniu na brzuchu, następnie na wznak. W szczególnych przypadkach zabieg można zrobić winnej pozycji np.: siedzącej. Priorytetem jest komfort pacjenta. Zabiegi dzieciom można wykonywać w dowolnej pozycji, umożliwiającej dostęp do mięśni. Podczas przerw dzieci nie muszą leżeć, mogą biegać bawić się, lub siedzieć u mamy na kolanach.
Terapeuta może pracować zarówno na gołej skórze jak i poprzez cienką bawełnianą odzież.
W przeciwieństwie do innych terapii bezpośrednich, w Technice Bowena zabieg nie polega na zastosowaniu siły fizycznej. Jest on bezbolesny i nieinwazyjny.
Na co pomaga?
Przykładowe schorzenia, wleczeniu których technika Bowena daje bardzo dobre rezultaty:
Tekst źródłowy: www.bowenpolska.pl
FACEMODELING PROGRAM TM to w pełni autorska, naturalna i manualna terapia twarzy, stworzona przez Anetę Hregorowicz-Gorlo, założycielkę Facemodeling Academy.
Holistyczny program modelowania i odmładzania twarzy jakim jest FACEMODELING PROGRAM TM to połączenie zaawansowanych technik, jak masaż transbukalny, osteoplastyka czy mioplastyka. Dzięki ich zastosowaniu podczas jednej sesji zabiegowej możemy uzyskać spektakularne efekty rehabilitacji estetycznej i osiągnąć długotrwały rezultat biologicznego odmłodzenia naszej twarzy i ciała, nawet o kilka lat.
Facemodeling Program TM działa na najgłębszych strukturach tkanek i mięśni, dzięki czemu następuje ich głęboka odbudowa, odnowa i zdrowienie.Ta specjalistyczna metoda łączy unikalne i zaawansowane techniki stymulujące odnowę̨ biologiczną i estetyczną twarzy, a jej niepodważalna skuteczność oparta jest o uzyskane efekty terapeutyczne wśród milionów ludzi na całym świecie.
Wielopłaszczyznowa multiterapia przywraca tkankom ich fizjologiczną harmonię, dzięki czemu doskonale sprawdza się w zakresie wspierania leczenia ortodontycznego, stomatologicznego i wszelkich zabiegachz pogranicza medycyny estetycznej.
Zabiegi terapii Facemodelingu doskonale przygotowują tkanki do chirurgii plastycznej twarzy i piersi, a także stanowią niebywałe wsparciew rekonwalescencji pozabiegowej.
FACEMODELING PROGRAM TM zapewnia:
Na zabieg FACEMODELING PROGRAM TM składa się:
Przeciwwskazania do zabiegu:
stany zapalne skóry
trądzik krostkowy i ropny
trądzik różowaty w fazie zaostrzenia
choroby dermatologiczne
stany ropne jamy ustnej
zmiany ropne okolicy zębów
stany zapalne dziąseł
ciąża zagrożona
gorączka, stany grypowe
powiększone węzły chłonne
choroby nowotworowe i stany po ich chirurgicznym leczeniu
tętniaki
nadciśnienie, ciężkie choroby serca, podejrzenie zawału sercowego, wady serca
zaawansowana miażdżyca, zakrzepica
Zabieg FACEMODELING PROGRAMTM zaleca się wykonywać nie częściej niż co 10-14 dni.
Co to jest refleksologia?
Refleksologia to nauka o refleksach znajdujących się w stopach i dłoniach, mających bezpośrednie połączenie ze wszystkimi narządami, gruczołami i częściami ciała. Refleksologia to nauka o punktach odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach i twarzy, które są odbiciem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego. To leczniczy masaż punktów odruchowych (refleksów) znajdujących się na stopach, dłoniach lub twarzy.
Refleksologia to terapia holistyczna, opierająca się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Uznaje, że żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp powodujemy usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzamy organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.
Refleksologia:
- pojmuje człowieka w sposób całościowy
- rozważa zaistniałe zaburzenia w kontekście całego organizmu, a nie koncentruje się tylko na wybranym narządzie, który daje dolegliwości
- wpływa na zdrowie ciała, umysłu i ducha
-nie wyodrębnia chorób i nie leczy ich objawowo
- wprowadza organizm pacjenta w stan homeostazy
- przywraca zdrowie stymulując siły samoregulacji, samoregeneracji
- nie stawia diagnozy
-nie zmienia, nie sugeruje i nie weryfikuje leków
- nie ingeruje w działania medycyny konwencjonalnej
- nie prowadzi terapii dla szczególnego przypadku, lecz wspiera pracę całego organizmu
Historia refleksologii
Refleksologia narodziła się około 5000 r. p.n.e. w Chinach. Wyrosła na gruncie tradycyjnej medycyny chińskiej obejmującej m.in. zagadnienia akupunktury, akupresury i meridianów (kanałów energetycznych). Chińczycy podzielili ciało na pionowe meridiany około 2500r. p.n.e., podczas gdy w świadomości ludzi Zachodu podobna koncepcja stref zaistniała dopiero na początku XX wieku.
Według refleksologii życiowa energia w naszym ciele płynie 10 szlakami energetycznymi (po 5 w każdej połowie ciała).Szlaki te zwane zonami biegną od czubka głowy do stóp dzieląc ciało na strefy. Zaburzenie przepływu energii w każdej z tych stref powoduje powstanie stanu chorobowego w części ciała położonej na danym szlaku. Każda część stopy lub dłoni zawiera obszary z refleksami, które korespondują z częściami ciała. Jeśli któryś z organów jest obecny w 1 lub 2-ch zonach to odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy stymulujemy przepływ energii, która działa uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy. Pierwszy dowód na stosowanie refleksologii znaleziono w Sakkarze w Egipcie i był to relief z grobowca Ankhmabora (najwyższego dostojnika królewskiego) z 2500-2300r. p.n.e. Grobowiec odkryto w 1899 r. i z powodu wielu reliefów ściennych przedstawiających sceny medyczne nazywano go "grobowcem lekarskim" . Relief przedstawia dwóch ciemnoskórych mężczyzn zajmujących się rękami i stopami dwóch innych osób o jaśniejszej karnacji. Tłumaczenie hieroglifów mówi: „Nie skrzywdź mnie”, na co prowadzący zabieg odpowiada: „Ja muszę postępować tak, abyś mnie wynagrodził”.
Za matkę współczesnej refleksologii uznaje się Eunice Ingham (1889-1974), która to najbardziej przyczyniła się do jej rozwoju. Dzięki jej niestrudzonym badaniom refleksologia stała się samodzielną dziedziną nauką. Eunica Ingham sporządziła mapę całego ciała na stopach i dłoniach, nakreśliła przebieg stref i opisała ich działanie na organizm.
Jaki jest mechanizm działania refleksologii?
Masaż poszczególnych refleksów pobudza narządy ciała, które połączone są z nimi kanałami energetycznymi (meridianami). W odpowiedzi na bodziec wyzwala się łańcuch reakcji biochemicznych w organizmie (samoregulacji, samoregeneracji i samoleczenia). Zabieg pobudza krążenie krwi, a w związku z tym transport tlenu i substancji odżywczych do narządów oraz usuwanie z nich toksyn/szkodliwych produktów przemiany materii oraz usuwa blokady energii występujące na przebiegu meridianów.
Refleksologia a akupunktura
Nie ma wątpliwości, że istnieje silny związek pomiędzy refleksologią a akupunkturą. Oba systemy oparte są na podobnych przesłankach, oba uważane są za terapie meridianowe, ponieważ u ich źródła leży założenie, że energia łączy dłonie i stopy z różnymi częściami ciała. Pracując zatem w obszarach receptorów, można wyleczyć całe ciało.Najpierw pojawiają się zaburzenia w przepływie energii przez narządy i układy, potem dopiero rozwija się choroba. Zabiegi refleksologii wprowadzają w stan równowagi energetycznej podobnie jak zabiegi akupunktury.
Jak wygląda zabieg refleksologii?
pacjent leży na stole do masażu lub siedzi na specjalnym fotelu
zabieg obejmuje obie stopy w całości (wszystkie receptory)
część terapeutyczna masażu odbywa się z użyciem talku, natomiast część relaksacyjna na stopach natłuszczonych
zabieg trwa około 1 godziny
zabieg odbierany jest zwykle jako doznanie przyjemne, czasem podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać dreszcze, osłabienie, mieć przyśpieszony oddech czy pogorszone samopoczucie, są to jednak reakcje naturalne
w zależności od indywidualnej wrażliwości pacjenta masaż niektórych stref odruchowych może być odbierany jako bolesny, co może wskazywać na: brak równowagi energetycznej danego narządu czy okolicy ciała, dana okolica mogła ulec urazowi w przeszłości lub w danym narządzie toczy się proces chorobowy
naturalnie bolesne są refleksy przysadki mózgowej, jajnika/jądra, macicy/prostaty
jeśli ból jest duży, terapeuta może zmniejszyć siłę ucisku
Na czym polega seria zabiegowa w refleksologii?
refleksologia nie jest terapią jednego zabiegu
tak jak każda inna metoda postępowania terapeutycznego refleksologia wymaga systematyczności, by odnieść rezultaty, choć zdarza się, że efekty uzyskujemy już 1-3 zabiegach
ilość masaży w serii zależy od kilku czynników - indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia, kondycji i dolegliwości z jaką się zgłaszamy. Wywiad przeprowadzony podczas pierwszego spotkania, przeprowadzony zabieg oraz reakcja organizmu pozwala ustalić indywidualny przebieg terapii (ilość zabiegów i częstotliwość)
zawsze seria zabiegowa ustalana jest indywidualnie, w zależności od czasowych i finansowych możliwości klienta oraz problemów z jakimi się zgłasza.
"książkowo" seria zabiegów składa się z około 10 masaży, średnio 1-2 razy w tygodniu, stopniowo wydłuża się odstępy czasowe między zabiegami aż do 1 w miesiącu
zabieg można wykonać nie częściej niż co 48h, w ciężkich stanach częściej, nawet codziennie
choroby przewlekłe wymagają najwięcej pracy i cierpliwości
nie oczekujmy cudu po jednym zabiegu
Jak mogę się czuć po zabiegach?
Zabiegi refleksologii inicjują proces usuwania toksyn (oczyszczania), w wyniku czego możemy zaobserwować:
wydalanie większej ilości moczu o zmienionym kolorze i intensywniejszym zapachu
częstsze wypróżnienia
pogorszenie stanu skóry
intensywniejszy zapach lub zwiększone wydzielania się potu
wydzielanie większej ilości śluzu przez błony śluzowe (z nosa, gardła i oskrzeli)
Po zabiegach często następują poprawa jakości snu, znika uczucie zmęczenia, odczuwamy wzrost energii sił witalnych organizmu.
Po pierwszych zabiegach mogą nasilić się dolegliwości już istniejące (tymczasowe pogorszenie stanu zdrowia). Jest to naturalna reakcja organizmu.
Czy refleksoterapia może pomóc osobom nieuleczalnie chorym?
Refleksologia w znacznym stopniu poprawia jakość życia osób cierpiących na nieuleczalne choroby. Zmniejsza ból, poprawi funkcjonowanie układów, zwiększy siły witalne organizmu, poprawia ogólny stan pacjenta.
Refleksologia dla dzieci
Dzieci zdecydowanie szybciej reagują i wracają do równowagi w wyniku refleksoterapii niż dorośli. Przepływ energii u dzieci jest łatwiejszy do odblokowana a właściwa równowaga zostaje szybciej przywrócona.
Zabiegi refleksologii u dzieci:
wzmacniają układ odpornościowy
wspomagają rozwój fizyczny i umysłowy
łagodzą drażliwość, napady złości i inne problemy emocjonalne
pomagają w leczeniu alergii, trądziku młodzieńczego i problemach skórnych
wspomagają trawienie, regulują apetyt i procesy przemiany materii
pomagają przy dziecięcych kolkach, refluksach i zaparciach, infekcjach, również jelitowych, grypie, przeziębieniu i kaszlu, alergii
poprawiają jakość snu
działają przeciwbólowo
Refleksoterapia może być zarówno środkiem profilaktycznym jak i zabiegiem wspomagającym powrót do zdrowia.
Chętnie nauczę i zapraszam wszystkie Mamy, które chcą wykonywać samodzienie zabiegi refleksologii na stopach swojego dziecka. Podczas wizyty z dzieckiem lub bez dziecka (w przypadku dzieci z autyzmem lub dzieci, które nie pozwolą się dotykać obcym osobom) nauczę prostych technik umożliwiających samodzielną pracę z dzieckiem.
Refleksologia sposobem na haluksy
Haluks inaczej paluch koślawy to problem, z którym boryka się nie jedna osoba.Zniekształcenie stopy, stan zapalny, zaczerwienie, pieczenie, problemy z doborem obuwia - uprzykrzają życie i utrudniają chód.Refleksologia to dobry sposób profilaktyki haluksów. W przypadku bardziej zaawansowanych haluksów może przyczynić się do zredukowania dolegliwości im towarzyszących i powstrzymać dalsze ich postępowanie. Refleksoterapia redukuje dolegliwości bólowe, obrzęk i stan zapalny.
Na stopie nie znajdziemy stref odpowiadających haluksom jednakże refleksoterapiia pobudzi krążenie krwi oraz odblokuje i pobudzi do działania zakończenia nerwowe znajdujące się na stopach.
W trakcie zabiegu refleksolog, dzięki zastosowaniu specjalnych technik, rozluźni stawy stopy, co przyczyni się do złagodzenia dolegliwości bólowych oraz poprawienia jego ruchomość
Refleksologia nie jest w stanie zlikwidować zdeformowanych już kości, jednakże przyczyni się do poprawy jakość życia osób, którym haluksy doskwierają. Warto też wspomnieć o ćwiczeniu stóp i doborze odpowiedniego obuwia.
Refleksoterapia wpłynie nie tylko na haluksy ale również i na cały organizm. Efektem zabiegu jest uwalnianie się toksyn i powrót organizmu do zdrowia i dobrego samopoczucia.
Refleksologia, a ciąża
Refleksologia stóp jest skuteczną, naturalną i bezpieczną metodą terapii w czasie ciąży, zapewniającą doskonałe wsparcie dla matki i dziecka. Zabieg jest bardzo relaksujący i uspokajający przed, podczas i po porodzie. Zmniejsza stres i niepokój, które mogą powstać w tym okresie, co pomaga zmniejszyć dyskomfort wszelkich dolegliwości, powstających zazwyczaj podczas ciąży.
Refleksologia pomaga zwalczać dolegliwości w ciąży, takie jak:
obrzęki stóp i kostek
zgaga, niestrawność
zmęczenie i niepokój, hustawka nastrojów
wszelkie dolegliwości bólowe: bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle stóp
cukrzyca ciążowa
zaparcia
bezsenność, niespokojny sen
podwyższone, niemiarowe ciśnienie tętnicze
Co to jest refleksologia twarzy?
Na twarzy znajdują się punkty energetyczne, które korespondują z narządami/układami/częściami naszego ciała tak jak na stopach.
Refleksologia twarzy:
wprowadza organizm w stan równowagi wewnętrznej
uruchamia procesy regulacji i regeneracji
oczyszcza organizm, pobudza przemiany metaboliczne
polepsza cyrkulację krwi i limfy, i tym samym odżywienie i lepszą detoksykację tkanek
jest przyjemny, uwalnia od napięć i negatywnych emocji
głęboko relaksuje, wprowadza pacjenta w błogostan
poprawia sprawność umysłową dzieci i dorosłych
Kobido to forma sztuki masażu, która oznacza "Starożytną drogę do Piękna". To rytuał bazujący na tradycji medycyny chińskiej. Importowany do Japonii około XIV wieku naszej ery. Kobido jest jednym z najstarszych masaży na świecie.
Kobido poprzez swoją złożoność i intensywność technik, a także ilość technik manualnych działa na głębszych warstwach naszej skóry i mięśni. Masaż jest głęboką kombinacją tradycyjnych japońskich koncepcji medycznych i różnych technik manipulacji ręką. Część ruchów jest powolnych - relaksujących, a część intensywnych, aby stymulować skórę i produkcję składników skóry w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu liftingującego.
Kobido obejmuje:
Kobido to godzinna sesja masażu, pozwalająca uzyskać efekt regeneracji i odzyskania sił, gdzie poprzez pracę na punktach akupresurowych przywracamy harmonię całego organizmu.
Dzięki technikom Kobido można naturalnie i z biegiem czasu:
Zdrowotne efekty masażu Kobido:
Masaż Kobido jest świetną opcja dla tych, którzy chcą mieć relaksującą sesję masażu połączoną ze efektem liftingu twarzy.